Rudrův mlýn

Rudrův, Ludrův nebo též Panský mlýn je jednopatrová kamenná  budova, největší část celé stavby tvoří mlýnice, která zabírá přízemí a horní patro. V patře je pak byt mlynáře a Šalanda, kde sedávali mleči. Rudrův mlýn je neodmyslitelně spjat s knihou Babička. V roce 1773 ho vyženil děd Mančinky, postavy z Babičky. Mančinka byla v reálném životě starší kamarádkou malé Barunky Panklové. Dědečkem Mančinky byl Antonín Ludr. Jeho syn byl rovněž ztvárněn v Babičce jako dobromyslný pan otec. V roce 1842 prodali Ludrovi mlýn náchodskému panství. V daších letech byla ke mlýnu postavena empírová budova, která později sloužila jako mandl. V roce 1950 byl mlýn zdařile rekonstruován tak, aby odpovídal původnímu stavu a vyprávění Boženy Němcové. Před mlýnem v místní aleji stojí barokní socha Panny Marie, kterou nechal postavit mlynář Antonín Luder s manželkou.


Rudrův mlýn nabízí expozici, která představuje tradiční mlynářovo obydlí v období 19. století. Prohlédnete si lidový nábytek a předměty denní potřeby. V expozici jsou instalovány postavičky veselých vodníků. Na dvorku je občerstvení, kde Vám číši dobrého moku nabídne sám pan otec.

Jak se sem dostanete

K Rudrovu mlýnu se dostanete pohodlnou procházkou z České Skalice po červené turistické značce – cca 3, 5 km. Autobusem se dostanete k zámku Ratibořice a pak po červené značce nebo naučné trase pěšky k Rudrovu mlýnu. Linkový autobus vyjíždí pravidelně v letní sezóně a zastávky má u železniční stanice v České Skalici a na náměstí. Autobusy staví také v obci Zlíč, odkud půjdete pešky směrem přes Vilémův most po zelené značce do Babiččina údolí nebo po silnici k zámku Ratibořice. Autem se dostanete až k zámku v Ratibořicích nebo do obce Zlíč, odtud pěšky k Ludrovu mlýnu po turistických značkách nebo naučné stezce.

 

Vstupné

platí pro Staré bělidlo a Rudrův mlýn současně – plné vstupné 30 Kč, zlevněné vstupné  20 Kč, rodinné vstupné 80 Kč.
Otevírací doba: duben 10 – 15 hod. (víkendy a svátky, ve všední dny pouze na objednání), květen 10 – 16 hod. (úterý – neděle), červen 10 – 17 hod. (úterý až neděle), červenec a srpen 9 – 17 hod. (pondělí až neděle), září a říjen 10 – 15 hod. (víkendy a svátky, ve všední dny pouze na objednání).

 

Ludrův mlýn, Státní zámek Ratibořice
Ratibořice 1, 552 03 Česká Skalice
Tel: 491 452 123
E-mail: info@zamekratiborice.cz
Web: www.zamekratiborice.cz

 

Co vše uvidíte v Babiččině údolí: