Babička - nejznámější dílo Boženy Němcové

 

Na díle Babička začala pracovat v roce 1853 po smutné události úmrtí syna Hynka. „Začala jsem v tom pracovat po Hynkově smrti, v nejtrapnější době mého života – když mne omrzelo žít. Utekla jsem do toho osamělého stavení v malém údolíčku, k nohoum milé babičky, a když jsem slyšela její rozumná slova, její písně a pohádky...“ Tak píše sama Němcová o zrodu Babičky v dopise A. V. Šemberovi.

Němcová hledala útěchu ve vykreslení sentimentálního a zidealizovaného venkovského života se vzpomínkami na vlastní dětství a s ústřední postavou Babičky – hodné, moudré a laskavé ženy.

Babička vyšla knižně v roce 1855. Sama Němcová byla ve velké finační tísni, proto knihu věnovala hraběnce Kounicové, která však neposlala žádný finanční obnos a přiložila pouze šest tenkých stříbrných lžiček. Později vyšla najevo skutečnost, že opisovač Babičky dostal za opis více peněz než sama autorka za své dílo.

Nedaleko Babiččina údolí

Kousek od Babiččina údolí nezapomeňte navštívit Orlické hory se spoustou zajímavých památek a možností sportovních aktivit. Pokud nevíte kam, zkuste si rezervovat ubytování Deštné v Orlických horách - hotely, penziony i chalupy a vydejte se za zážitky.

 

Tipy na výlet či dovolenou

Nedotčená příroda, stolové hory, tajemná údolí, romatické procházky paneskou přírodou a mnohem víc na Vás čeká v národním parku České Švýcarsko. Ideální místo pro Vaši dovolenou či prodloužený víkend. Velký výběr z ubytování České Švýcarsko, každý si tu najde to své. 

Okolí Babiččina údolí

Z Babiččina údolí je to také kousek do Krkonoš. Můžete poznat známá horská střediska jako třeba Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn a vydat se na vyhlášené hřebenové tůry. Které horské středisko si vybrat? Zkuste třeba   Ubytování Špindlerův mlýn - hotely a penziony tu naleznete skoro na každém rohu. 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode