Pravidelné kulturní akce v Babiččině údolí


Babiččino údolí a okolí je bohaté na kulturní akce, které se pořádají po celý rok. Zveme Vás do krásného údolí, kde prožijete nevšední kulturní zážitky. K hlavním pořadatelům kulturních akcí v Babiččině údolí a okolí patří především zámek Ratibořice, Zahradní dům v Ratibořicích, Červený Kostelec, Česká Skalice, Vizmburk a Rýzmburk.


Zámek Ratibořice

Babička, vánoční atmosféra a noční prohlídky

Zámek Ratibořice pořádá každý rok mnoho kulturních akcí. Doporučujeme Vám zejména „Oživení“ postav z Babičky, setkání automobilových veteránů, noční prohlídky zámku, Dny evropského dědictví, Podzim v Ratibořicích nebo Advent na ratibořickém zámku. Podrobnosti o konaných akcích získáte na webových stránkách zámku.

Zahradní dům v Ratibořicích

Zastavte se v rajské zahradě plné kultury.Pořádají se zde každoroční velmi zajímavé výstavy inspirované zahradní a floristickou tématikou. Můžete se těšit na Jarní květinovou výstavu, Slavnost růží, Slavnost hortensií, Podzimní nostalgii nebo Vánoční inspiraci. K tradicím patří Květinové a Svatební víkendy – prohlédnete si ukázky svatebních šatů, ukázky svatebních certifikátů a oznámení. To vše ve stylovém dobovém hávu biedermeieru.

Předčítání, divadlo, koncerty a kurzy

Oblíbené jsou kulturní akce – například  divadlo, komorní koncerty nebo čtení z dopisů Boženy Němcové v podání herečky Jaromíry Mílové z Národního divadla v Praze. Zahradní dům pořádá kurzy krajinářské malby a fotografie, krajinářského kreslení, aranžování květin a zahradní architektury.


Květinové terapie pro dámy

Pro dámy jsou pořádány odpočinkové květinové terapie plné relaxačních masáží a očisty těla i duše. Ani pánové nepřijdou zkrátka – pro ně jsou připraveny nevšední kurzy investování do drahých kovů. Pro milovníky zeleně je připravena zrekonstruovaná zahrada dle dobových vzorů. Zahradní dům nabízí konzultace v oblasti zahradního a interierového designu. Pro milovníky výtečné kávy a delikátních i netradičních zákusků je připravená stylová kavárna v horním patře domu. Okuste vynikající francouzské dorty obřích rozměrů za libých zvuků komorní hudby.

Červený Kostelec

Podrkonoší v rytmu folku

Malebné podrkonošské městečko je neodmyslitelně spjato s hudbou. Každoročně v srpnu se zde koná Mezinárodní folklorní festival. Foklorní festival má v Červeném Kostelci hlubokou tradici. Poprvé se konal v roce 1952 u příležitosti 100. výroční vydání Babičky Boženy Němcové. V roce 2011 se bude konat již 57. v pořadí. Je to jeden z nejvýznamějších folkových festivalů v Česku i v Evropě. V pěti programových dnech se představí lidové soubory z celého světa. K oblíbeným představením patří vystoupení foklorních skupin z exotických zemí světa.
Web: www.cervenykostelec.cz

Česká Skalice

Jiřinkové slavnosti jsou evergreenem

Muzem Boženy Němcové v České Skalici pravidelně každý rok pořádá velice oblíbené Jiřinkové slavnosti, které mají dlouhou historii. První Jiřinkové slavnosti v České Skalici byly pořádány již v 19. století. Právě Česká Skalice byla centrem českých vlastenců.

Malé městečko slavné díky květině

Malé městečko získalo na stránkách novin a časopisů díky slavnostem velkou pozornost. Jiřinkové slavnosti se konaly v letech 1837 – 1847. Zakladatelem byl vlastenecký knež František Hurdálek, který byl odborníkem na slovo vzatým v oblasti pěstování květin. Jiřina je původně divoce kvetoucí rostlina z Mexika.

Mexické jiřinky v Čechách

Na počátku 30. let 19. století se květina dostává do Čech. První pěstitelé z východních Čech zakládají Jiřinkový spolek se sídlem v České Skalici. Stalo se tak v roce 1836, hlavním organizátorem byl kněz Hurdálek. A nastala tak tradice Jiřinkových slavností pravidelně konaná v září. Tančilo se, besedovalo a hlavně se hodnotily ty nejkrásnější jiřinky.

Božena Němcová na Jiřinkových slavnostech

Jiřinkové slavnosti byly od počátku prestižní akcí. Jiřinkového plesu se zúčastnila nejen Božena Němcová, ale také Bedřich Smetana nebo Václav Kliment Klicpera. Od té doby jsou Jiřinkové slavnosti s několika prolukami slaveny pravidelně dodnes.

Kultura ve městě? Muzeum i vila Čerych

Aktuální datum Jiřinkových slavností sledujte na webových stránkách města. Další kulturní akce jako přednášky,  adventní trhy či velikonoční jarmarky se konají v Muzeu Boženy Němcové, v Barunčině škole a ve vile Čerych.
Web: www.ceskaskalice.cz, www.bozenanemcova.cz, www. vilacerych.cz

Necky, voříšci a středověk v Babiččině údolí

K tradiční akcím v Babiččině údolí patří Neckyáda v turistické sezóně na potoce, který vede od Ludrova mlýna ke Starému bělidlu. Oblíbená je květnová Voříškiáda „Rýzmburský voříšek“, která je věnovaná psím přátelům. Pořadatelem je Kynologické centrum Sultán na Rýzmburku. Na hradě Vizmburk můžete pravidelně každé září nahlédnout do středověku díky Vizmburským slavnostem. Aktuální informace o konaných akcích najdete na jednotlivých webech.
Weby: www.vizmburk.cz, www.sultan.webz.cz, www.ceskaskalice.cz