Vojenská pevnost Josefov

 

Vojenská pevnost JosefovVojenská pevnost Josefov byla založena rakouským císařem Josefem II. a postavena byla v letech 1780 – 1785. Její výstavbu provázela řada přípravných a terénních prací, včetně svedení řek Labe a Metuje do nových umělých řečišť. Necelý kilometr před jejich novým soutokem byl mezi oběma řekami prokopán spojovací kanál. V důsledku toho vznikl umělý ostrov, který byl později opevněn.

 

Pevnost měla za úkol chránit a bránit severní hranice rakouské říše proti Prušákům, byla zároveň zbrojnicí a skladištěm střelného prachu, ale také zásobárnou jídla a bezpečným zázemím vojáků i civilistů. Představuje jedinečnou památku klasicistního pevnostního stavitelství. Je tu však jedno ALE – nikdy neplnila svou obrannou funkci.

Žila, přežívala a posléze živořila. Po roce 1918 bylo rozhodnuto zbavit Josefov hradeb a docházelo k jejich postupnému bourání, rozebírání a k zavážení prostor zeminou. Přesto pevnost projevila značnou životaschopnost a většina hradebních staveb zůstala stát.

Vojenská pevnost Josefov

V sedmdesátých letech začala aktivní snaha místních obyvatel o záchranu pevnosti. Jednalo se přeci jen o ucelený doklad vojenského opevňovacího stavitelství a komplexu vrstev městské klasicistní a empírové architektury přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

 

Při prohlídce návštěvníci sestoupají z hradebního příkopu do podzemí. Je třeba se připravit na to, že některé z chodeb jsou jen metr vysoké a 160 cm vysoké. K vidění jsou chodby i obytné kasematy sloužící pro ubytování vojáků a jedna z nich ukrývá vzácný poklad – originální sochy od M.B. Brauna.

 

Před prohlídkou pevnosti Josefov se připravte na trasu dlouho přibližně jeden kilometr. Je vhodné obout pevnou obuv a vzhledem k nízkým teplotám v podzemí zvolit přiměřený oděv.

Vojenská pevnost JosefovVojenská pevnost Josefov

 

Navštivte také původní pohraniční opevnění. Pevnost Dobrošov nabízí dva prohlídkové kruhy, které Vás vnesou zpět do historie...

Foto: bezdekov.org, mapatia.com, wdfoto, Jan Prosek - panoramio.com

Nedaleko Babiččina údolí

Kousek od Babiččina údolí nezapomeňte navštívit Orlické hory se spoustou zajímavých památek a možností sportovních aktivit. Pokud nevíte kam, zkuste si rezervovat ubytování Deštné v Orlických horách - hotely, penziony i chalupy a vydejte se za zážitky.

 

Tipy na výlet či dovolenou

Nedotčená příroda, stolové hory, tajemná údolí, romatické procházky paneskou přírodou a mnohem víc na Vás čeká v národním parku České Švýcarsko. Ideální místo pro Vaši dovolenou či prodloužený víkend. Velký výběr z ubytování České Švýcarsko, každý si tu najde to své. 

Okolí Babiččina údolí

Z Babiččina údolí je to také kousek do Krkonoš. Můžete poznat známá horská střediska jako třeba Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn a vydat se na vyhlášené hřebenové tůry. Které horské středisko si vybrat? Zkuste třeba   Ubytování Špindlerův mlýn - hotely a penziony tu naleznete skoro na každém rohu. 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode