Vojenská pevnost Dobrošov

 

Pevnost DobrošovNedaleko města Náchod, u hranic s Polskem, se tyčí vojenská pevnost Dobrošov. Bývala součástí obranného systému československého opevnění naší severní hranice. Její stavba byla započata na podzim roku 1937, tvrz však nikdy nebyla dokončena. V pevnosti se nachází expozice československého opevnění a seznamuje návštěvníky s důmyslným systémem chodeb a sálů. Vedle dobrošovské pevnosti byly zpřístupněny i pěchotní sruby Březinka a V sedle (později přeměněn na protiatomový kryt). Za okupace byl jeden z pěchotních srubů s označením N-D-S 72 postřelován při zkouškách německých zbraní a byla na něm zkoušena německá střela Röchling. Jedna dodnes zůstala zavrtána do železobetonové stěny tohoto srubu.

 

Celá pevnost je propojena naučnou stezkou, která nabízí dva okruhy. Start je u dělostřeleckého srubu s poetickým názvem - Zelený. Kratší okruh, který se vrací do Náchoda, má pro návštěvníky připraveno osm informačních tabulí. Delší, s cílem v Bělovsi jich má 12. V sezóně jsou u vybraných pevností a srubů zpřístupněny interiéry. Je možné navštívit podzemní kasárna či výstavní síň v provozním areálu, s ojedinělou sbírkou figurek a miniatur, vztahujících se k období Československé armády před 2. sv. válkou.

 

Prohlídka podzemních prostor začíná dělostřeleckým srubem, do kterého se vchází přes ochranný příkop. Při pomyšlení, že procházíte bojovým a týlovým patrem, až mrazí. K vidění je hluboká výtahová šachta, v podzemí umístěné muniční sklady, kasárenské prostory a část hlavní galerie. Ačkoliv se zdá, že člověk toho prošel a viděl dost, jedná se o pouhou čtvrtinu celkové délky chodeb. Zbývající část je z velké části značně nebezpečná.

 

Pevnost DobrošovPevnost Dobrošov

 

Nedaleko pevnosti leží nejvýznamnější maloplošné chráněné území v Orlických horách, přírodní rezervace Bukačka a na svahu nedaleké hory Doupnatá (928m2) leží vyhledávaná přírodní rezervace Trčkov.

Pevnost Dobrošov je dobře dostupná a například zastávka autobusu je vzdálená jen pouhých pět minut chůze.

 

Více informací o pevnosti Josefov, vojenskou pevnost zalouženou Josefem II. v letech 1780 -1785.

Foto: votoja - CZ, minarikl, janK45 - panoramio.com

Nedaleko Babiččina údolí

Kousek od Babiččina údolí nezapomeňte navštívit Orlické hory se spoustou zajímavých památek a možností sportovních aktivit. Pokud nevíte kam, zkuste si rezervovat ubytování Deštné v Orlických horách - hotely, penziony i chalupy a vydejte se za zážitky.

 

Tipy na výlet či dovolenou

Nedotčená příroda, stolové hory, tajemná údolí, romatické procházky paneskou přírodou a mnohem víc na Vás čeká v národním parku České Švýcarsko. Ideální místo pro Vaši dovolenou či prodloužený víkend. Velký výběr z ubytování České Švýcarsko, každý si tu najde to své. 

Okolí Babiččina údolí

Z Babiččina údolí je to také kousek do Krkonoš. Můžete poznat známá horská střediska jako třeba Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn a vydat se na vyhlášené hřebenové tůry. Které horské středisko si vybrat? Zkuste třeba   Ubytování Špindlerův mlýn - hotely a penziony tu naleznete skoro na každém rohu. 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode