Malé Svatoňovice neboli Studánka

Malé Svatoňovice, lidově nazývané Studánka, jsou krásná podkrkonošská obec v područí Jestřábích hor. Nachází se ve východních Čechách na půli cesty mezi Trutnovem a Náchodem.Tato nevelká, ale velice malebná obec bývala nejen vyhlášeným poutním místem, ale také známými lázněmi. V roce 1832 zde byl postaven lázeňský dům s vodoléčebnými lázněmi, využívajícími k léčbě zdejšího údajně zázračného pramene.

 

Dominantou obce je poutní kostel Panny Marie, postavený na místě původní dřevěné kapličky. Nedaleko kostela byl v letech 1891 až 1893 vybudován lesopark – Mariánský sad. Zásluhu na jeho vzniku měl Spolek pro zvelebení poutního místa. Stojí tu sedm kapliček, křížovou cestu lemuje 14 křížů. Nedalekou studánku provází pověsti o zázračné schopnosti uzdravovat nemocné.

 

Malé Svatoňovice můžete znát jako poutní místo z knihy Boženy Němcové „Babička“. Jestřábí hory zase do knihy Devatero pohádek zasadil zdejší rodák, spisovatel Karel Čapek. Tvorbu bratří Čapků představuje v rodném domě zřízené Muzeum. Bylo založeno v roce 1946 a prvotním impulsem k jeho vzniku byla zdejší výstava o životě a díle obou bratří. Expozice v prvním patře je věnována Karlu Čapkovi. Představuje jeho publikační i novinářskou činnost, ukázky jeho rukopisů, rodinné fotografie a mnohé další, nechybí ani originální kresby z cestopisů. Druhé patro se věnuje průřezu dílem Josefa Čapka a zahrnuje soubor dvaceti olejomaleb. Vedle nich jsou k vidění také kresby a grafika.

 

V okolí obce se dlouho těžívalo uhlí. Dnes hornictví připomínají již jen značené naučné stezky, vedoucí po hornických památkách. K výletu do Malých Svatoňovic neodmyslitelně patří vycházka na vrchol Jestřebích hor. Ve výšce 739 m n. m. na návštěvníky čeká rozhledna Žaltman, nabízející rozhled nejen po Jestřebích horách a nejbližším okolí, ale při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Krkonoše, Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, Soví a Javoří hory, vidět je možné také třeba Zvičinu, Kumburk či Trosky.

 

Navštivne dům Boženy Němcové v Červeném Kostelci, ve kterém je dnes muzeum.

Foto: malesvatonovice.unas.cz, cs.wikipedia.org