Malé Svatoňovice neboli Studánka

 

Malé SvatoňoviceMalé Svatoňovice, lidově nazývané Studánka, jsou krásná podkrkonošská obec v područí Jestřábích hor. Nachází se ve východních Čechách na půli cesty mezi Trutnovem a Náchodem.

 

Tato nevelká, ale velice malebná obec bývala nejen vyhlášeným poutním místem, ale také známými lázněmi. V roce 1832 zde byl postaven lázeňský dům s vodoléčebnými lázněmi, využívajícími k léčbě zdejšího údajně zázračného pramene.

 

Dominantou obce je poutní kostel Panny Marie, postavený na místě původní dřevěné kapličky. Nedaleko kostela byl v letech 1891 až 1893 vybudován lesopark - Mariánský sad. Zásluhu na jeho vzniku měl Spolek pro zvelebení poutního místa. Stojí tu sedm kapliček, křížovou cestu lemuje 14 křížů. Nedalekou studánku provází pověsti o zázračné schopnosti uzdravovat nemocné.

 

Malé SvatoňoviceMalé Svatoňovice můžete znát jako poutní místo z knihy Boženy Němcové „Babička“. Jestřábí hory zase do knihy Devatero pohádek zasadil zdejší rodák, spisovatel Karel Čapek. Tvorbu bratří Čapků představuje v rodném domě zřízené Muzeum. Bylo založeno v roce 1946 a prvotním impulsem k jeho vzniku byla zdejší výstava o životě a díle obou bratří. Expozice v prvním patře je věnována Karlu Čapkovi. Představuje jeho publikační i novinářskou činnost, ukázky jeho rukopisů, rodinné fotografie a mnohé další, nechybí ani originální kresby z cestopisů. Druhé patro se věnuje průřezu dílem Josefa Čapka a zahrnuje soubor dvaceti olejomaleb. Vedle nich jsou k vidění také kresby a grafika.

 

V okolí obce se dlouho těžívalo uhlí. Dnes hornictví připomínají již jen značené naučné stezky, vedoucí po hornických památkách. K výletu do Malých Svatoňovic neodmyslitelně patří vycházka na vrchol Jestřebích hor. Ve výšce 739 m n. m. na návštěvníky čeká rozhledna Žaltman, nabízející rozhled nejen po Jestřebích horách a nejbližším okolí, ale při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Krkonoše, Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, Soví a Javoří hory, vidět je možné také třeba Zvičinu, Kumburk či Trosky.

 

 

Navštivne dům Boženy Němcové v Červeném Kostelci, ve kterém je dnes muzeum. 

Foto: malesvatonovice.unas.cz, cs.wikipedia.org

Nedaleko Babiččina údolí

Kousek od Babiččina údolí nezapomeňte navštívit Orlické hory se spoustou zajímavých památek a možností sportovních aktivit. Pokud nevíte kam, zkuste si rezervovat ubytování Deštné v Orlických horách - hotely, penziony i chalupy a vydejte se za zážitky.

 

Tipy na výlet či dovolenou

Nedotčená příroda, stolové hory, tajemná údolí, romatické procházky paneskou přírodou a mnohem víc na Vás čeká v národním parku České Švýcarsko. Ideální místo pro Vaši dovolenou či prodloužený víkend. Velký výběr z ubytování České Švýcarsko, každý si tu najde to své. 

Okolí Babiččina údolí

Z Babiččina údolí je to také kousek do Krkonoš. Můžete poznat známá horská střediska jako třeba Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn a vydat se na vyhlášené hřebenové tůry. Které horské středisko si vybrat? Zkuste třeba   Ubytování Špindlerův mlýn - hotely a penziony tu naleznete skoro na každém rohu. 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode