Červený Kostelec, jeden z třiatřiceti

 

Červený kostelecV Čechách je údajně třiatřicet Kostelců. Jedním z nich je Červený Kostelec, jenž leží v  podhůří Krkonoš a který přídomek Červený získal díky zdejší červeně zabarvené zemině.

Co táhne spousty turistů právě sem? Kromě zdejší malebné krajiny je to pravděpodobně domek, stojící v blízkosti náměstí, ve kterém v letech 1837 – 1838 žila spisovatelka Božena Němcová.

 

V domku v Červeném Kostelci je instalována stálá expozice o životě a díle slavné spisovatelky a protože sem situovala děj povídky Chudí lidé, je domek z velké části věnován této povídce. Návštěvníci prochází světnicí Hůlkových-Hlouškových i kuchyňskou s kachlovými kamny. Jak tyto místnosti, tak spisovatelčina světnička je vybavena dobovým nábytkem. V Domku Boženy Němcové je rovněž expozice týkající se dějin obce a textilnictví.

 

Dvorek muzea býval kdysi starým hřbitovem. Stojí tu symbolický hrob bláznivé uhrančivé Viktorky z knihy Babičky. Její postava byla inspirována osudem skutečné ženy, Viktorie Židové, která však ve skutečnosti Boženu Němcovou přežila. Na zdejším hřbitově s kaplí sv. Cyrila a Metoděje odpočívá známý herec, pan Martin Růžek.

 

Červený kostelecVýraznou dominantou obce je kostel sv. Jakuba Většího. Jedná se o budovu výrazné červené barvy. Kostel je jednolodní a jeho průčelí se sochou sv. Jakuba Většího umístěnou ve vysokém štítu, je bohatě zdobeno. K hlavnímu vchodu přístup zajišťuje široké kamenné schodiště s pískovcovou plastikou sv. Václava a sv. Ludmily. Obě plastiky pochází z rukou řezbáře a sochaře Břetislava Kafky.

 

Červený Kostelec je oblíbeným místem také díky dvěma rekreačním rybníkům. Zatímco město umožňuje řadu možností a kulturního vyžití, jeho okolí s krásnou přírodou je jako stvořené pro odpočinek uprostřed přírody.

 

 

Prozkoumejte také další město spojené s Boženou Němcovou. Malé Svatoňovice - poutní místo v knize Babička.

Foto: hotel-tommy.com, cs.wikipedia.org

Nedaleko Babiččina údolí

Kousek od Babiččina údolí nezapomeňte navštívit Orlické hory se spoustou zajímavých památek a možností sportovních aktivit. Pokud nevíte kam, zkuste si rezervovat ubytování Deštné v Orlických horách - hotely, penziony i chalupy a vydejte se za zážitky.

 

Tipy na výlet či dovolenou

Nedotčená příroda, stolové hory, tajemná údolí, romatické procházky paneskou přírodou a mnohem víc na Vás čeká v národním parku České Švýcarsko. Ideální místo pro Vaši dovolenou či prodloužený víkend. Velký výběr z ubytování České Švýcarsko, každý si tu najde to své. 

Okolí Babiččina údolí

Z Babiččina údolí je to také kousek do Krkonoš. Můžete poznat známá horská střediska jako třeba Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn a vydat se na vyhlášené hřebenové tůry. Které horské středisko si vybrat? Zkuste třeba   Ubytování Špindlerův mlýn - hotely a penziony tu naleznete skoro na každém rohu. 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode