Červený Kostelec

Co táhne spousty turistů právě sem? Kromě zdejší malebné krajiny je to pravděpodobně domek, stojící v blízkosti náměstí, ve kterém v letech 1837 – 1838 žila spisovatelka Božena Němcová.

V domku v Červeném Kostelci je instalována stálá expozice o životě a díle slavné spisovatelky a protože sem situovala děj povídky Chudí lidé, je domek z velké části věnován této povídce. Návštěvníci prochází světnicí Hůlkových-Hlouškových i kuchyňskou s kachlovými kamny. Jak tyto místnosti, tak spisovatelčina světnička je vybavena dobovým nábytkem. V Domku Boženy Němcové je rovněž expozice týkající se dějin obce a textilnictví.

Dvorek muzea býval kdysi starým hřbitovem. Stojí tu symbolický hrob bláznivé uhrančivé Viktorky z knihy Babičky. Její postava byla inspirována osudem skutečné ženy, Viktorie Židové, která však ve skutečnosti Boženu Němcovou přežila. Na zdejším hřbitově s kaplí sv. Cyrila a Metoděje odpočívá známý herec, pan Martin Růžek.

 

 

 

 
 


Výraznou dominantou obce je kostel sv. Jakuba Většího. Jedná se o budovu výrazné červené barvy. Kostel je jednolodní a jeho průčelí se sochou sv. Jakuba Většího umístěnou ve vysokém štítu, je bohatě zdobeno. K hlavnímu vchodu přístup zajišťuje široké kamenné schodiště s pískovcovou plastikou sv. Václava a sv. Ludmily. Obě plastiky pochází z rukou řezbáře a sochaře Břetislava Kafky.

Červený Kostelec je oblíbeným místem také díky dvěma rekreačním rybníkům. Zatímco město umožňuje řadu možností a kulturního vyžití, jeho okolí s krásnou přírodou je jako stvořené pro odpočinek uprostřed přírody.

Prozkoumejte také další město spojené s Boženou Němcovou. Malé Svatoňovice – poutní místo v knize Babička.