Staré bělidlo


Staré bělidlo Je romantická dřevěna chaloupka s tradiční šindelovou střechou. Postavil ji v roce 1797 mlynář Antonín Ludr. K chalupě patří ještě další stavení o dvou místnostech.  Mlynář Ludr prodal v roce 1842 chalupu, mlýn a bělidlo náchodské vrchnosti. Vedle bělidla byla ještě postavena panská prádelna. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička. Proto bylo Staré bělidlo po roce 1945 doplněno o lidový nábytek a zařízení dle vyprávění románu Babička. Další úpravy byly provedeny při natáčení filmu Babička od režiséra Moskalyka. Na Starém bělidle však Panklovi ve skutečnosti nikdy nebydleli.

 

Němcová však v chaloupce prožila v roce 1844 krásné prázdniny se svými ratolestmi. Své vzpomínky na dětství později umístila právě do chaloupky v blízkosti splavu, kterou v současnosti nazýváme Starým bělidlem. Dnes putují k roubené chaloupce každoročně na tisíce čtenářů Babičky. Původní bělidlo však stálo u starého zámeckého skleníku a bylo strženo již v roce 1820. Právě v něm žili Panklovi i s Babičkou, později se přestěhovali do sklepního bytu o dvou místnostech pod ratejnou v areálu panského dvora. V novém domě již s babičkou nebydleli. Magdalena Novotná, jak se babička jmenovala, se neshodla se svojí dcerou Terezkou, proto krátce žila s mladší dcerou Johankou v ratibořickém dvoře, později v Dobrušce a nakonec ve Vídni, kam odešla s Johankou a kde také v roce 1841 zemřela.


Na Starém bělidle si prohlédnete expozici s lidovým nábytkem a předměty denní potřeby ze spisovatelčina vyprávění. Každoročně se zde koná kulturní akce, kdy zde uvidíte Babičku, Barunku i ostatní děti ze slavné knihy v dobových kostýmech.

Jak se sem dostanete: Ke Starému bělidlu se dostanete pohodlnou procházkou z České Skalice po červené turistické značce – cca 3,5 km. Autobusem se dostanete k zámku Ratibořice a pak po červené značce nebo naučné trase pěšky ke Starému bělidlu. Linkový autobus vyjíždí pravidelně v letní sezóně a zastávky má u železniční stanice v České Skalici a na náměstí. Autobusy staví také v obci Zlíč, odkud půjdete pešky směrem přes Vilémův most po zelené značce do Babiččina údolí nebo po silnici k zámku Ratibořice. Autem se dostanete až k zámku v Ratibořicích nebo do obce Zlíč, odtud pěšky ke Starému bělidlu po turistických značkách nebo naučné stezce.


Vstupné: vstupné se do Starého Bělidla neplatí a je možné jej navštívit zdarma.
Otevírací doba: duben 10 – 15 hod. (víkendy a svátky, ve všední dny pouze na objednání), květen 10 – 16 hod. (úterý – neděle), červen 10 – 17 hod., (úterý až neděle), červenec a srpen 9 – 17 hod. (pondělí až neděle), září a říjen 10 – 15 hod. (víkendy a svátky, ve všední dny pouze na objednání).

 

Staré Bělidlo
Státní zámek Ratibořice
Ratibořice 1, 552 03 Česká Skalice
Tel: 491 452 123
E-mail: info@zamekratiborice.cz
Web: www.zamekratiborice.cz

 

Další zajímavosti v Babičině údolí:

 

 

Nedaleko Babiččina údolí

Kousek od Babiččina údolí nezapomeňte navštívit Orlické hory se spoustou zajímavých památek a možností sportovních aktivit. Pokud nevíte kam, zkuste si rezervovat ubytování Deštné v Orlických horách - hotely, penziony i chalupy a vydejte se za zážitky.

 

Tipy na výlet či dovolenou

Nedotčená příroda, stolové hory, tajemná údolí, romatické procházky paneskou přírodou a mnohem víc na Vás čeká v národním parku České Švýcarsko. Ideální místo pro Vaši dovolenou či prodloužený víkend. Velký výběr z ubytování České Švýcarsko, každý si tu najde to své. 

Okolí Babiččina údolí

Z Babiččina údolí je to také kousek do Krkonoš. Můžete poznat známá horská střediska jako třeba Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn a vydat se na vyhlášené hřebenové tůry. Které horské středisko si vybrat? Zkuste třeba   Ubytování Špindlerův mlýn - hotely a penziony tu naleznete skoro na každém rohu. 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode