Rýzmburský altán


Rýzmburský altán
je  osada nad Babiččiným údolím, asi 4 kilometry na sever od České Skalice. Na skalním ostrohu nad řekou Úpou byl ve 14. století postaven hrad k ochraně stezky z Čech do Slezska a Polska. V držení hradu se vystřídalo mnoho pánů a rodů – například páni z Dubé nebo Bedřich Kounic a naposledy rod Smiřických. V 17. století ho srovnala se zemí císařská vojska a také Švédové. Když se stavěl Ratibořický zámek, tak část stavebního materiálu byla užita z chátrajícího Rýzmburku. Dnes jsou zbytky základů hradu zarostlé lesním porostem. V roce 1798 na skalním ostrohu vyrostl Rýzmburský altán, který nechal postavit vévoda Petr Kurónský, otec Kateřiny Zaháňské.

 

Uprostřed altánu byl umístěn tlustý jedlový špalek, který připomínal pověst o silném Ctiborovi. Špalek byl však v minulých letech ukraden. V roce 1962 byla v Rýzmburském altánu zřízena Pamětní síň bájí a pověští Boženy Němcové, která se však již nezachovala. Rýzmburský altán prošel v několika minulých letech náročnou rekonstrukcí.

 

V současné době se na Rýzmburku pravidelně v květnu koná kulturní akce věnovaná pejskům a nazvaná Rýzmburský voříšek. Akci pořádá zdejší Kynologické centrum Sultán umístěné na Rýzmburku, kde je k dispozici psí škola, výcvik a závody agility. Více na : www.agility.webz.cz


Jak se na Rýzmburk se dostanete: z Babiččina údolí po od rozcestí Na Pohodlí po žluté a modré turistické značce. Počítejte se stoupáním.

 

Další zajímavosti v Babičině údolí:

 

Nedaleko Babiččina údolí

Kousek od Babiččina údolí nezapomeňte navštívit Orlické hory se spoustou zajímavých památek a možností sportovních aktivit. Pokud nevíte kam, zkuste si rezervovat ubytování Deštné v Orlických horách - hotely, penziony i chalupy a vydejte se za zážitky.

 

Tipy na výlet či dovolenou

Nedotčená příroda, stolové hory, tajemná údolí, romatické procházky paneskou přírodou a mnohem víc na Vás čeká v národním parku České Švýcarsko. Ideální místo pro Vaši dovolenou či prodloužený víkend. Velký výběr z ubytování České Švýcarsko, každý si tu najde to své. 

Okolí Babiččina údolí

Z Babiččina údolí je to také kousek do Krkonoš. Můžete poznat známá horská střediska jako třeba Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn a vydat se na vyhlášené hřebenové tůry. Které horské středisko si vybrat? Zkuste třeba   Ubytování Špindlerův mlýn - hotely a penziony tu naleznete skoro na každém rohu. 

© 2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode