Vizmburk- hrad zrozený hned dvakrát

Hrad Vízmburk byl založen ve 13. století a patří ke starším opevněným sídlům v Čechách. V 15. století ho držela slezská knížata, hrad zbořila a vypálila. Trosky velké věže překryly ostatní budovy a proto se Vízmburk dobře dochoval až do dnešních dnů. Na počátku 70. let se na rozvalinách Vizmburka konal rozsáhlý archeologický výzkum a ze sutin byly vyproštěny zbytky zachovaného hradu až do výšky prvního patra. Vizmburk je malý sevřený hrad s bergfritem v čele a s obvodovou zástavbou. Kromě obytného prostoru byla na Vizmburku kaple, velký sál, kuchyně a kovárna. V blízkem lomu se lámal pískovec na stavbu hradu a později též pro zámek ve městě Náchod.

Co zde uvidíte

Dnes si můžete prohlédnout unikátní zříceninu hradu Vizmburk, která byla doslova „vyhrabána“ ze země. Je to opravdový archeologický unikát, který si nesmíte nechat ujít. Na hradu Vizmburk se pravidelně v říjnu konají slavnosti, při kterých hrad ožívá středověkým životem.

Jak se sem dostanete

Pěší túra na Vizmburk je skvělým výletem pro celou rodinu. Na Vizmburk vede od vlakové stanice v Červeném Kostelci červená turistická značka, která Vás nejdříve zavede do osady U Devíti Křížů, kde narazíte na výbornou hospůdku. Odtud poputujete dále po červené příjemným lesnatým prostředím až k hradu Vizmburk. Po prohlídce můžete dále jít po modré turistické značce do obce Havlovice, kde končí nebo začíná Babiččino údolí a je zde další výborna osvěžovna v podobě hostince Amerika.

Vstupné

plné 30 Kč, zlevněné 20 Kč.

Otevírací doba

  • v letní sezóně – červenec a srpen (denně 10 – 18 hod.)
  • září (víkendy 10 – 18 hod.)
  • Kontakt

Sdružení pro Vizmburk
Souběžná 501, Červený Kostelec
Tel.: 604 134 241
E-mail: kostik@email.cz
Web: www.vizmburk.cz

 

Co vše uvidíte v Babiččině údolí: