Staré bělidlo

Staré bělidlo Je romantická dřevěna chaloupka s tradiční šindelovou střechou. Postavil ji v roce 1797 mlynář Antonín Ludr. K chalupě patří ještě další stavení o dvou místnostech. Mlynář Ludr prodal v roce 1842 chalupu, mlýn a bělidlo náchodské vrchnosti. Vedle bělidla byla ještě postavena panská prádelna. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička. Proto bylo Staré bělidlo po roce 1945 doplněno o lidový nábytek a zařízení dle vyprávění románu Babička. Další úpravy byly provedeny při natáčení filmu Babička od režiséra Moskalyka. Na Starém bělidle však Panklovi ve skutečnosti nikdy nebydleli.


Božena Němcová zde strávila prázdniny

Němcová však v chaloupce prožila v roce 1844 krásné prázdniny se svými ratolestmi. Své vzpomínky na dětství později umístila právě do chaloupky v blízkosti splavu, kterou v současnosti nazýváme Starým bělidlem. Dnes putují k roubené chaloupce každoročně na tisíce čtenářů Babičky. Původní bělidlo však stálo u starého zámeckého skleníku a bylo strženo již v roce 1820. Právě v něm žili Panklovi i s Babičkou, později se přestěhovali do sklepního bytu o dvou místnostech pod ratejnou v areálu panského dvora. V novém domě již s babičkou nebydleli. Magdalena Novotná, jak se babička jmenovala, se neshodla se svojí dcerou Terezkou, proto krátce žila s mladší dcerou Johankou v ratibořickém dvoře, později v Dobrušce a nakonec ve Vídni, kam odešla s Johankou a kde také v roce 1841 zemřela.

Co zde uvidíte

Na Starém bělidle si prohlédnete expozici s lidovým nábytkem a předměty denní potřeby ze spisovatelčina vyprávění. Každoročně se zde koná kulturní akce, kdy zde uvidíte Babičku, Barunku i ostatní děti ze slavné knihy v dobových kostýmech.

Jak se sem dostanete

Ke Starému bělidlu se dostanete pohodlnou procházkou z České Skalice po červené turistické značce – cca 3,5 km. Autobusem se dostanete k zámku Ratibořice a pak po červené značce nebo naučné trase pěšky ke Starému bělidlu. Linkový autobus vyjíždí pravidelně v letní sezóně a zastávky má u železniční stanice v České Skalici a na náměstí. Autobusy staví také v obci Zlíč, odkud půjdete pešky směrem přes Vilémův most po zelené značce do Babiččina údolí nebo po silnici k zámku Ratibořice. Autem se dostanete až k zámku v Ratibořicích nebo do obce Zlíč, odtud pěšky ke Starému bělidlu po turistických značkách nebo naučné stezce.


Vstupné

vstupné se do Starého Bělidla neplatí a je možné jej navštívit zdarma.

Otevírací doba

  • duben 10 – 15 hod. (víkendy a svátky, ve všední dny pouze na objednání)
  • květen 10 – 16 hod. (úterý – neděle)
  • červen 10 – 17 hod. (úterý až neděle)
  • červenec a srpen 9 – 17 hod. (pondělí až neděle)
  • září a říjen 10 – 15 hod. (víkendy a svátky, ve všední dny pouze na objednání).

Kontakt

Staré Bělidlo
Státní zámek Ratibořice
Ratibořice 1, 552 03 Česká Skalice
Tel: 491 452 123
E-mail: info@zamekratiborice.cz
Web: www.zamekratiborice.cz

 

Co vše uvidíte v Babiččině údolí: