Rýzmburský altán

Rýzmburský altán je osada nad Babiččiným údolím, asi 4 kilometry na sever od České Skalice. Na skalním ostrohu nad řekou Úpou byl ve 14. století postaven hrad k ochraně stezky z Čech do Slezska a Polska. V držení hradu se vystřídalo mnoho pánů a rodů – například páni z Dubé nebo Bedřich Kounic a naposledy rod Smiřických. V 17. století ho srovnala se zemí císařská vojska a také Švédové. Když se stavěl Ratibořický zámek, tak část stavebního materiálu byla užita z chátrajícího Rýzmburku. Dnes jsou zbytky základů hradu zarostlé lesním porostem. V roce 1798 na skalním ostrohu vyrostl Rýzmburský altán, který nechal postavit vévoda Petr Kurónský, otec Kateřiny Zaháňské.

Uprostřed altánu byl umístěn tlustý jedlový špalek, který připomínal pověst o silném Ctiborovi. Špalek byl však v minulých letech ukraden. V roce 1962 byla v Rýzmburském altánu zřízena Pamětní síň bájí a pověští Boženy Němcové, která se však již nezachovala. Rýzmburský altán prošel v několika minulých letech náročnou rekonstrukcí.

V současné době se na Rýzmburku pravidelně v květnu koná kulturní akce věnovaná pejskům a nazvaná Rýzmburský voříšek. Akci pořádá zdejší Kynologické centrum Sultán umístěné na Rýzmburku, kde je k dispozici psí škola, výcvik a závody agility. Více na : www.agility.webz.cz

Jak se na Rýzmburk se dostanete

z Babiččina údolí po od rozcestí Na Pohodlí po žluté a modré turistické značce. Počítejte se stoupáním.

 

Co vše uvidíte v Babiččině údolí: