Sněžka

Dominanta Krkonoš, hora Sněžka je se svými 1603 m naší nejvyšší horou. Jejím skalnatým vrcholem prochází česko-polská hranice. Na české straně spadá jižní svah Sněžky do Obřího dolu, západní na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben.

 

Z Ratibořic na Sněžku

Nejčastějším výchozím bodem výletu na její vrchol je Pec pod Sněžkou, kterou od Babiččina údolí dělí asi 46 km. Dalším oblíbeným výchozím místem je Velká Úpa, kam je to o tři kilometry méně. V obou případech z Ratibořic zamíříte na Hořičky, dále na Hajnice a napojíte se na silnici č. 37 vedoucí do Trutnova. Vaše cesta povede na Mladé Buky, Svobodu nad Úpou, Dolní a Horní Maršov a dále vlevo do Velké Úpy a do Pece pod Sněžkou. V Peci je několik parkovišť osazených parkovacím automatem, například u Infocentra, u hospody Na Peci či U Žraloka. Ve Velké Úpě lze zaparkovat u penzionu Relax a dále, ale pouze v zimě, pod hasičskou zbrojnicí. V Peci pod Sněžkou se ubytujte.Z Pece Obřím dolem

Z Pece se na Sněžku můžete vydat pěšky i lanovkou. Zvolíte-li první možnost, čeká vás sice náročná, ale velmi pěkná asi 8,5 km dlouhá cesta. Z Pece půjdete po modře značené turistické trase asi 7 km Obřím dolem na Obří sedlo. Poté se dáte po červené, která vás po zhruba 1,5 km přivede na vrchol Sněžky. Tato trasa vám nabídne neopakovatelné pohledy na Obří důl, Studniční horu i samotnou Sněžku. Po téměř devíti kilometrech náročného terénu vám může přijít vhod lanovka, která vás dopraví z vrcholu Sněžky zpátky do Pece k chatě Lesovna.

Na Sněžku z Pece lanovkou

Druhá varianta začíná v Peci u spodní stanice lanovky, která se nachází jen kousek od parkoviště u chaty Lesovna. Lanová dráha je dvouúseková a kromě nástupní stanice v Peci staví v mezistanici na Růžové hoře, třetí zastávkou je již vrchol Sněžky. Očekávat můžete moderní pohodlnou lanovku s čtyřmístnými prosklenými kabinami, které nahradily původní klasickou sedačkovou a která vás nahoru vyveze za 14 minut. Nazpět se můžete vydat jak po svých, tak samozřejmě pro cestu dolů můžete využít opět lanovku. Ta je v provozu po celý týden od 8.00 do 18.00 hod., může však dojít ke změně provozní doby s ohledem na počasí.


Lanovkou přes Portášky na Sněžku

Další pěkná trasa míří lanovkou z Velké Úpy na Portášky a dále pěšky přes Růžohorky k vrcholu Sněžky. Lanovka vás pohodlně vyveze nad údolí. Velmi snadno tak zdoláte nejnáročnější část cesty a navíc si užijete krásných výhledů. Od horní stanice se dáte směrem na Růžohorky a Děčínskou boudu, odkud budete pokračovat k vrcholu Růžové hory. Poté přejdete sedlo pod Sněžkou a zbývá vám závěrečný úsek, který vás přivede k cíli. Nazpět můžete využít stejnou cestu, nebo se vydat dolů Obřím dolem, případně využít lanovku z Růžové hory do Pece a odtud již pohodlnou cestou sejít do Velké Úpy. Využít můžete také autobusový spoj Pec pod Sněžkou – Velká Úpa. Lanovka Portášky je v provozu denně od 8.00 do 18.00 hod.

A co ještě Sněžka a její okolí nabízí?

Důl Kovárna

Kromě vrcholu hory můžete nahlédnout také do jejího podzemí. V Obřím dole se nachází historický důl Kovárna, jehož dvě prohlídkové trasy jsou veřejnosti přístupné vždy v červenci a v srpnu. Trasa A je poměrně nenáročná, trasa B vyžaduje trochu odvahy a šikovnosti, neboť vás do hloubky 50 m zavede s pomocí soustav žebříků. Seznámí vás jak se středověkými hornickými postupy, tak moderní těžbou, která byla zastavena v roce 1959. V podzemí je chladno, vezměte si s sebou teplé oblečení a také pevnou obuv. Vstupenku lze zakoupit výhradně prostřednictvím Městského informačního centra Veselý výlet v Peci pod Sněžkou osobně či rezervací na č. +420 499 736 130 nebo mailu info@veselyvylet.cz.

 

Bobová dráha v Peci pod Sněžkou

Milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet v Relaxparku v Peci pod Sněžkou jízdu na horské bobové dráze, která je dlouhá celkem 900 m, z toho 700 m činí samotný sjezd a vůz místy jede až 8 m nad zemí. Dráha je v provozu celoročně bez ohledu na počasí. Nahoru vás dopraví vlek, a protože vozy jsou dvoumístné, můžete jet i s partnerem nebo dětmi.

Obr Krkonoš – pevnost Stachelberg

Cestou zpátky do Ratibořic se můžete zastavit na pevnosti Stachelberg, které se přezdívá Obr Krkonoš. Z Pece pojedete na Trutnov, těsně před městem je odbočka doleva na Žacléř, a také je zde již pevnost značená. Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění a je jednou z největších pevností svého druhu u nás i ve světě.