Město a zámek Nové Město nad Metují

Nové město nad Metují je typickým zástupcem renesanční architektury. Díky tomu vypadá jako by vystoupilo z pohádky. Jeho dominantou je zámek s věží Máselnicí, vysokou 53 m, z jejíhož ochozu umístěného ve výšce 25 m je úchvatný pohled do okolí, na Krkonoše a Orlické hory.Díky zámku, francouzské zámecké zahradě a půvabnému historickému náměstí s řadou měšťanských domů s podloubím, je toto město na rozmezí Orlických hor a Královéhradeckého kraje vyhledávaným cílem turistů.

Historické centrum je již od padesátých let 20. století vyhlášenou památkovou rezervací. Součástí hradebního opevnění je Městské muzeum, které návštěvníky prostřednictvím sbírek seznamuje s historií a přírodovědou zdejšího kraje. Ve středověké věži s poetickým názvem Zázvorka sídlí Městská galerie se stálou expozicí výtvarných děl významných osobností z řad novoměstských rodáků. V poetické Zázvorce si můžete prohlédnout také nepříliš poetickou hladomornu, nebo vystoupat ke střílnám ve věži a porozhlédnout se po okolí.


Před zámkem, jenž je pokladnicí umělecké tvorby zahrnující díla umělců zvučných jmen, návštěvníka vítají barokní sochy vytvořené M.B. Braunem. Doslova skvostem prohlídkových okruhů je velká ložnice z bílého javoru, Žlutý salon ze žlutého jasanového dřeva či třeba kaple se zlacenými štuky procházející dvěma patry.

V Malém i Velkém sále se pořádají různé společenské a kulturní akce, takže zámek rozhodně není jen pasivními reprezentačními prostorami. V době plesů ožívá v duchu hudby, pořádají se tu i různé firemní akce. V sezóně zní koncerty dobové hudby, utkávají se tu historičtí šermíři a výjimkou nejsou ani noční prohlídky, během nichž se zjevuje například Černá paní, známá jako Zlá Manda.

Sošky s typickým rukopisem M. B. Brauna stojí také v zámecké zahradě. Okolí zámku je velmi krásné a nabízí možnosti procházek francouzskou zahradou, či posezení na terasách nebo v parku s výhledem na údolí.

Navšivte také

původně renesanční zámek Nové Město nad Metují a objevte zajímavou histrii zámku …