Cyklotrasy v Babičině údolí

Cyklisté mají v regionu několik zajímavých možností výletů. K hlavním cyklistickým trasam patří Cyklotrasa KČT č. 4018 – Okruh Boženy Němcové a pak několik dalších tras, které cyklisty zavezou Po stopách bojů války 1866 – č. 4018, 4055, 4056, 4057.


Okruh Boženy Němcové

Ratibořice – Havlovice – Červený Kostelec – Řešetova Lhota – Studnice – Česká Skalice – Ratibořice

Popis trasy: Trasa vede nejkrásnějšími místy Babiččina údolí. Začnete v Ratibořicích, odkud se vydáte Babiččiným údolím do Havlovic a pak do podhorského městečka Červený Kostele, odtud Vás značky cyklotrasy zavedou do obce Řešetova Lhota a pak do Studnice, kde narazíte na vyhlášenou hospůdku U Studny. Dále směrem na Českou Skalici a po cyklistickém značení zpět do Ratibořic. K nejkrásnějším zajímavostem na trase patří ratibořický zámek, Babiččino údolí se Starým bělidlem, mlýnem a mandlem nebo Viktorčin Splav. V Červeném Kostelci navštite Domek Boženy Němcové a v České Skalici Muzeum Boženy Němcové a Barunčinu školu. Cyklotrasa Babiččino údolí vznikla v roce 1999.

Celkem: 2 hodiny a 40 minut (bez zastávek), pro středně zdatné cyklistyPo stopách bojů války

Ratibořice – Slatinský mlýn – Červená Hora – Všeliby – Řešetova Lhota – Vysokov – Václavice – Šonov – Provodov – Kleny – Dubno – Zlíč – Ratibořice – Rýzmburk – Žernov – Třtice

Popis trasy: Na trase se seznámíte se všemi důležitými památkami v regionu Babiččina údolí – zámekStaré Bělidlomlýn, mandl, Viktorčina splav a další. Poté odbočíte směrem na Slatinský Mlýn a projedete údolím až do obce Červená Hora, odtud přes obce Všeliby, Řešetova Lhota, Vysokov a Václavice a přes obce Šonov, Provodov, Kleny, Dubno a Zlíč zpět do Ratibořic a na Rýzmburk a odtud do obcí Žernov a Třtice. Všechny odbočky jsou na trase dobře vyznačeny a jsou zde též informační tabule k jednotlivým památkám. Seznámíte se s údálostmi bojů v roce 1866, které postihly krajinu Babiččina údolí. Ke krásným památníkům patří socha lva v lese Dubno, který připomíná osmdesát padlých vojáků. V obci Třtice je výtečný pramen minerální vody.

Celkem: 1 hodina a 45 minut jízdy (bez zastávek), pro středně zdatné cyklisty.