Tajuplné a krásné Adršpašské skály

 

Adršpašské skályRomantické vycházky, stejně jako pořádné turistické výšlapy – obojího vrchovatě nabízí Adršpašské skály, ležící na severovýchodě republiky u hranic s Polskem. Tento populární turistický cíl proslul bizardními skalními formacemi a překrásnou přírodou.

 

Adršpašské skály, to jsou skalní města i hrady, překrásné jezírko, zurčící vodopády či romantická zákoutí. Adršpach navštívil i Johan Wolfgang Goethe, jehož busta s pamětní deskou dodnes připomíná jeho návštěvu.

 

Celá oblast je protkána naučnými stezkami, značenými turistickými trasami i cyklotrasami, oblíbená je i mezi horolezci. Malebnou krajinou se mohou návštěvníci vydat po některém z prohlídkových okruhů a často volí vyhlášené adršpašské Skalní město, jímž vedou dva hlavní z nich.

První je dlouhý 3,5 km a vede po zelené turistické značce. Jeho součástí je několik dřevěných a železných schodišť a návštěvník musí projít také tzv. Myší dírou, skalním tunelem o šíři pouhých 50 cm. Druhý okruh měří 1,5 km a vede po modré turistické značce okolo tzv. pískovny, skalního jezírka vzniklého zatopením bývalého pískovcového lomu. Ze břehu je krásný výhled na vodní plochu s pozadím skal. V létě prosluněné pláže s jemným pískem nabízí možnost odpočinku, návštěvníci mohou využít i nabídku zapůjčení lodičky. Koupání je zde však přísně zakázáno.

 

Adršpašské skályAdršpašské skály

 

Každý ze zdejších skalních útvarů má své příznačné jméno. Cukrová homole, Krakonošův zub, Milenci, Starosta a starostová, Strážce skal, Džbán, Krakonošova či Babiččina lenoška, to jsou jen některá z nich. Ke zdejším zajímavostem patří také sedminásobná ozvěna, která se odráží od stěny Křížového vrchu.

Na procházku Skalním městem se můžete vydat celoročně, neboť je zcela přístupné i v zimních měsících. O aktuálním stavu turistických cest je však vhodné se informovat v Adršpašském informačním centru.

 

Více informací o Adršpašských a Teplických skálách, kouzelné místo spojující malebnost a romantiku a užijte si naplno svojí dovlenou.

Foto: JIVA, romulus111, Klejnot - Panoramio.com